Kto sa bojí obyčajného referenda?

Autor: Vanda Rybanská | 29.10.2013 o 11:27 | (upravené 30.10.2013 o 9:14) Karma článku: 9,45 | Prečítané:  674x

26.9. bol do parlamentu predložený návrh na zrušenie 50%-ného kvóra účasti na celoštátnom referende. Ako iste z našich nezávislých mienkotvorných médií viete, hlasovať o návrhu sa v bode 74. (čpt 734) bude už DNES. Keďže analytik a politológ Martin Dubéci už mesiac kampaňuje pre Rada Procházku, skúsim aspoň ja načrtnúť, čo by nové otvorené referendum prinieslo do života občanov.

Ústava de jure zaručuje, že "Občania majú právo zúčastňovať sa na správe verejných vecí priamo alebo slobodnou voľbou svojich zástupcov" - v citovanom poradí: 1. priamo, 2. zastupiteľsky! Aká je však skutočná prax? Ostal nám vyhradený 1 deň raz za 4 roky, kedy môžeme krúžkovať, či krížkovať svojich "spasiteľov". Jednak verejnoprávne RTVS nám za naše dane ani nedá šancu spoznať ich - takže túto úlohu pre voľby do VÚC momentálne supluje súkromná TA3, druhak takto zvolení kocúri vo vreci v pohodlnom kresle hneď zabudnú, načo ich tam obyčajní ľudia vyniesli a platia. Treťak - dodnes netuším, ktorý poslanec v parlamente je "Môj" a je teda povinný znášať a riešiť moje návrhy a pripomienky a následne tešiť sa z mojej úcty a vďaky.

Referendum ako jediný nástroj priamej demokracie je v súčasnosti pri potrebnej účasti nadpolovičnej väčšiny oprávnených voličov nefunkčný: po 5 referendách s nedostatočnou účasťou a 1 zmareným je skôr zdrojom pasivity a frustrácie občanov.

"Posilnenie účasti občanov na rozhodovacích procesoch je žiaduce aj z dôvodu aktuálnej politickej situácie, keď sa javí, že parlamentná väčšina v NR SR nechráni verejný záujem, ale záujmy finančných skupín. Prostredníctvom inštitútu referenda, ... by sa umožnilo občanom spolurozhodovať o osude ich vlastného štátu oveľa jednoduchšie a spravodlivejšie. Predložený návrh zákona tak dáva do rúk občanov zásadný nástroj na aktívne rozhodovanie o veciach verejných" v záujme svojom a nie finančných, či iných záujmových skupín" - dôvodia poslanci predkladatelia.

"Inšpiráciou zo zahraničia môžu byť na jednej strane vyspelé štáty západnej a severnej Európy ako Švajčiarsko, Fínsko a Švédsko, ako aj štáty s podobným hospodárskym zázemím ako Španielsko a Estónsko. Všetky vyššie menované štáty majú v prípade referenda nulové kvórum = rozhoduje nadpolovičná väčšina zúčastnených. "

Viacerí máte obavy z úplného zrušenia kvóra účasti, aby si nejaká vychytralá skupinka neodhlasovala napr. nezaslúžené profity pre seba samú. Tá skupinka by však musela byť dosť demokraticky väčšinová:

na vyhlásenie referenda bude totiž naďalej treba návrh vlády alebo poslancov schválený 76 poslancami - čo je dosť smiešne, lebo keby predmetnú vec chceli, tak si ju tými 76 hlasmi rovno schvália a nemusia nás otravovať referendom ;) A vyhadzovať naň naše dane.

Najpodstatnejšia je teda 3. cesta zrodu referenda = petícia s 350 tisíc PLATNýMI podpismi občanov -a to nie je sranda zozbierať: sulíkovci to (predvolebnou kampaňou) dokázali horko-ťažko (za akú cenu?) a Slota (v snahe chrániť slovenčinu) zlyhal. Táto ochrana je teda tiež silná, silnejšia ako v mnohým štátoch.- (možno až prisilná?)

Ak by všetkých 350 tisíc petitentov prišlo hlasovať do svojho referenda, o jeho platnosti by rozhodlo zvyšných 4 042 451 OSTATNých oprávnených voličov. Ak by títo považovali predmet referenda za malicherný alebo prospešný -môžu naďalej voliť nohami=neprísť hlasovať vôbec - a požiadavku refrenda si schvália samotní navrhovatelia.

Ak 4-miliónová väčšina nebude súhlasiť s návrhom v referende, musí si byť vedomá, že po novom BUDE záležať na každom jej hlase! Ak bude chcieť stopnúť referendovú iniciatívu, musí "NIE" povedať aspoň 350 tisíc+1 krát.

Rovnaký návrh predkladateľom súčasný parlament zamietol už aj vlani. Verím, že odvtedy zmenychtivých občanov a pro-občianskych poslancov výrazne pribudlo a nepriatelia priamej demokracie nás už nebudú môcť strašiť Hitlerom. Aké výhovorky si starí partajníci proti OTVORENéMU referendu nájdu teraz?

Sledujte naživo naším obyčajným transparentným zlepšovákom: http://www.nrsr.tv/

Rozprava dnes doobeda, hlasovanie neštandardne o 15,00  (priebežne aktualizované 30.10.)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Víkendový výber: Kde sú rómske športové talenty dnes

Pravidelná dávka víkendového čítania i tipov na voľné chvíle.


Už ste čítali?