Kúpil prezident Putin za 13% mačku vo vreci?

Autor: Vanda Rybanská | 7.1.2013 o 15:45 | (upravené 7.1.2013 o 18:07) Karma článku: 7,15 | Prečítané:  344x

Rusko  má novú matriošku.    Mega-matriošku.    Peniaze  boli zrejme na prvom mieste.    Ale čo bude na konci   ? Ten príbeh už poznáte :

v zlom kapitalistickom Francúzsku si Gerard Depardieu (64) - svetová hviezda - ani napriek kapitalistickým miliónovým honorárom ešte nestihol našporiť na staré kolená :( Tie sa mu roztriasli (zrejme aj) po nápade francúzskeho prezidenta zvýšiť bedárom depardieuovho typu daň z príjmu na nekresťanských 75%. Po prvotnej úvahe optimalizovať zdanenie svojich príjmov na 50% v blízkom Belgicku, kapituloval pred ruským esom: dani (vlastne skôr len daňke) 13% nemohol odolať (a vy sa o nej sotvakde v slovenských médiách dočítate).

A tak si podal žiadosť o ruské občianstvo. Podpultovou informáciou je aj fakt, že oficiálne by - na rozdiel od našich maďarských spoluobčanov - musel mať najprv niekoľkoročný pobyt v Rusku, ovládať ruštinu - a potom ešte absolvovať dlhú čakaciu lehotu. Prezident Putin ale na Nový rok nerozdával - na rozdiel od svojich slovanských kolegov- amnestie väzňom, ale radšej bohatému Depardieuovi. A tak už je z neho ruský občan bez podmienok a na počkanie. Len chudobnému aj z prázdneho hrnca vykypí ...

A tak sa úprimne - herci to inak ani nedokážu - Rusom vyznal: "Zbožňujem vašu kultúru, váš spôsob myslenia. Môj otec bol svojho času komunista a počúval Rádio Moskva! To je tiež časť mojej kultúry,...Veľmi milujem vášho prezidenta a je to vzájomné, ...Povedal som francúzskemu prezidentovi, že Rusko je krajina veľkej demokracie, krajina, kde by premiér nemohol nazvať občana svojej krajiny úbožiakom,"

a čo bude ďalej? Ako zhodnotia exil hviezdy francúzsko-ruského TV filmu Raspoutine (2011) jeho fanúšikovia? Tí slovenskí by Depardieua zrejme za jeho "rusofilstvo" najradšej vyškrtali. AK by sa diváci hromadnejšie rozhodli  bojkotovať jeho filmy, možno jeho ďalšie honoráre už vo Francúzsku ani nebudú spadať do pásma najvyššieho zdanenia. A možno ani v Rusku nakoniec ich zdanenie neprinesie vysnívaný efekt. Reklamu však majú obojstrannú. A rozhodne je to príjemnejší kabaret než naše aktuálne slovenské frašky s neduživými bábkami na motúzikoch a pokútne fotenými scenármi ...

Aké z toho vyplýva poučenie? Napríklad pravica nám mohla pred voľbami vysvetliť, že rovnú daň z príjmu treba nielen obhajovať, ale znížiť na 13% - a hneď by sme si nažívali v blahobyte - ako občania v Rusku. Miesto toho aby sme sa tu teraz triasli, ktorá megahviezda nám kvôli nadchádzajúcej Ficovej progresívnej dani tiež zdupká za Putinovou 13-kou.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Víkendový výber: Kde sú rómske športové talenty dnes

Pravidelná dávka víkendového čítania i tipov na voľné chvíle.


Už ste čítali?