Vianoce podľa Bezáka

Autor: Vanda Rybanská | 17.12.2012 o 8:07 | (upravené 20.12.2012 o 13:54) Karma článku: 9,19 | Prečítané:  1721x

Komu máme veriť v tomto Roku Viery? Skutky vraj hovoria viac ako slová- vraj "po ovocí ich poznáte!"  Príbeh 1. Prečo máme Vianoce? Lebo jedna jednoduchá dievčina Mária povedala prosto "Fiat". Nebolo to na otázku, čo chce pod stromček, ale či porodí Božieho Syna a prijme s ním aj 7 mečov, ktoré jej prebodnú srdce. Nechápala, ako môže porodiť, keď ani muža nepozná, nepýtala si od posla legitimáciu s overeným podpisom jeho Najvyššieho šéfa ani nadštandardnú izbu v súkromnej pôrodnici. Len s dôverou povedala: "Áno" a porodila Emanuela. Lebo verila. Toľko Biblia.

Príbeh 2. pre ateistov rozprávka: aj nezabudnuteľný Colombo okorenil kultovú americkú romancu The Princess Bride (1987) z renesančnej krajiny Florin: krásna princezná Buttercup sekíruje mladého čeľadníka. Ten každý jej rozkaz prijíma s úsmevom a jedinou odpoveďou: "Ako si želáš" a šťastný ho splní. Až po čase princezná pochopí, že skutočný význam jeho slov je "Milujem Ťa." Lebo ju miloval.

Príbeh 3. (ne)smrteľný: Otec vymyslel spásonosný plán: poslal svojho jednorodeného Syna na smrť. Ten zahriakol aj svojho učeníka, ktorý ho od smrteľnej sebaobety odhováral. V nedeľu naň kričali "Hosana!", v piatok "Ukrižuj ho!" Vzal na plecia svoj kríž - a nevzdal sa zlatého stolca, nevzdal sa myrhy a paláca, ale života. S lotrom umrel na tom kríži za nás. Lebo veril a miloval. A na 3. deň vstal z mŕtvych.

Príbeh 4. rurálny rodinný: Moja stará mama nebola vzdelaná. ZŠ musela predčasne opustiť, aby pomohla živiť rodinu. Chlapská robota vo fabrike zlomila jej zdravie, ale nie ju: keď počas vojny čakala 4. dieťa, vzoprela sa dedine, ktorá ju hnala na potrat: veď ako ho uživí? Nemusela. Vojna síce vzápätí skončila, ale najmilšia dcérka sa nedožila ani školy: cestou z paše ju vedľa cesty zrazil nákladiak- starká to videla z okna. S Bohom prežila aj fašistov aj partizánov, fašistov, partizánov, fašistov, partizánov, menu peňazí, desaťročia vdovectva, storočnú povodeň i 3 dni agónie v samote. Ako poklad nám odovzdala modlitbu svojho života: "Bože, nie moja, ale Tvoja vôľa nech sa stane." Časom sme pochopili, že naozaj len On vidí až za roh a prijali sme jej dizertačnú prácu z Pokory do svojich životov.

Príbeh 5. Bol raz jeden bystrický kňaz, ktorý sa "zázrakom" stal trnavským arcibiskupom. Ale tento príbeh náš každodenný už všetci poznáte nejaký .týždeň A vlastne sem ani nepatrí. Je o Inom ...

Aj keď sa v predvianočnom Advente tohto Roku (previerky) Viery zraky neupierajú na Pannu, ale na Markízu, patrí stále Sláva Bohu na výsostiach a na zemi pokoj ľuďom dobrej vôle

Varovanie:  Čítate na vlastné nebezpečie! Blogy tejto autorky boli 4 blogy nazad vyradené z výslnia titulky SME do skrytého zákutia popolušiek. Doteraz nedostala odpoveď na "prečo?" SME teda nenesie žiadnu zodpovednosť za tento text, či? ;)


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Víkendový výber: Kde sú rómske športové talenty dnes

Pravidelná dávka víkendového čítania i tipov na voľné chvíle.


Už ste čítali?