Prečo riaditeľ žilinskej nemocnice Volák tají svoj plat a odmeny?

Autor: Vanda Rybanská | 11.12.2012 o 12:35 | (upravené 11.12.2012 o 12:54) Karma článku: 12,45 | Prečítané:  1947x

Údajne nezaslúžené platy lekárov vraj dostali nemocnicu na kolená. V nemocnici však nepracujú len lekári. ALe aj riaditeľov spolubojovník ešte z krachujúcej Kežmarskej nemocnice český krízový manažér Tomáš Tvarúžek, hovorkyňa, ... a riaditeľ - chirurg. Médiá milujú platy lekárov, ale zubami-nechtami zamlčujú počty odpracovaných hodín a platy a odmeny riaditeľov, ktorí regulujú príjmy od zdravotných poisťovní a výdavky nemocníc. Tak som vzala do hrsti infozákon, aby som sa na tabu pozrela zoči-voči - bez mediálnych šumov. 

Varovanie:  čítate na vlastné nebezpečie! Blogy tejto autorky boli 3 blogy nazad vyradené z výslnia titulky SME do skrytého zákutia popolušiek. Doteraz nedostala odpoveď na "prečo?" SME teda nenesie žiadnu zodpovednosť za tento text, či? ;)

VEREJNÁ žilinská nemocnica je našťastie - a na rozdiel od sprivatizovaných - "osoba povinná" sama zverejňovať okruh informácií - napr. po "radičovskej" novele už aj zmluvy, objednávky.... Inú množinu info je povinná sprístupniť na požiadanie: napr. podľa §9:

"(3) Povinná osoba sprístupní na účely informovania verejnosti osobné údaje fyzickej osoby, ktoré sú spracúvané v informačnom systéme za podmienok ustanovených osobitným zákonom9) o fyzickej osobe, ktorá je verejným funkcionárom, 16a) ..., 16d) vedúcim zamestnancom vykonávajúcim práce vo verejnom záujme, 16e) vedúcim zamestnancom zamestnávateľa, ktorým je orgán verejnej moci, 16f) nadriadeným v služobnom pomere16g)  Podľa prvej vety sa sprístupňujú osobné údaje v rozsahu

a) titul,
b) meno,
c) priezvisko,
d) funkcia a deň ustanovenia alebo vymenovania do funkcie,
e) pracovné zaradenie a deň začiatku výkonu pracovnej činnosti,
f) miesto výkonu funkcie alebo pracovnej činnosti a orgán, v ktorom túto funkciu alebo činnosť vykonáva,
g) mzda, plat alebo platové pomery a ďalšie finančné náležitosti priznané za výkon funkcie alebo za výkon pracovnej činnosti, ak sú uhrádzané zo štátneho rozpočtu alebo z iného verejného rozpočtu."

Nezaujímajú ma mená, len funkcie a čísla- tak som 5.12.12 požiadala len o sprístupnenie:

"1. výšky mzdy, platu a všetkých finančných náhrad za jednotlivé mesiace počnúc júlom 2010 do decembra 2012 pre riaditeľa Fakultnej nemocnice s poliklinikou v ˇŽiline.
2. mesačného počtu odpracovaných hodín za rovnaké obdobie= júl 2010-december 2012"

Keďže už vieme, že nemocniční lekári sa musia zapisovať do dochádzkových kníh, nepredpokladala som, že s dochádzkou riaditeľa by mohol byť problém.

A teraz sa fakt zasmejete:

nemocnica zastúpená riaditeľom MUDr. Volákom rozhodla, že mi požadované informácie o riaditeľovi MUDr. Volákovi nesprístupní (ani bit!) lebo "požadované informácie ... (1.+2.) považuje FNsP Žilina podľa Pracovného poriadku (PO-32) článok XVII písmeno /h za dôvernú informáciu, ktorú v záujme zamestnávateľa nemožno oznamovať iným osobám."

Myslíte, že mi ten Pracovný poriadok poskytol? Alebo aspoň odcitoval? Kdeže-aj ten je tajný.

Tak sa pýtam - je takýto Pracovný poriadok v súlade so zákonom?

Čo má vyššiu právnu moc: interný poriadok, či zákon?

Načo platíme nemocničných právnikov s takýmito výsledkami práce? Pre koho vlastne pracujú?

A pre koho pracuje takýto riaditeľ?

Jeho tajnostkárstvo je už chronické: aj ako nový riaditeľ MESTSKEJ Kežmarskej nemocnice v r. 2009 tajil nakladanie s verejnými zdrojmi na odmenu predchodcovi:

"Úplne inak vidí situáciu súčasný riaditeľ nemocnice Štefan Volák. Kauzu odmena nazýva nedorozumením pojmov. "Išlo o vyplatenie zákonného nároku, nie o nejakú dobrovoľnú odmenu. Všetko je vyrovnané, bývalý riaditeľ už žiadnu inú odmenu neodstane," povedal. Výšku odmeny spresniť nechcel. "Legislatíva nedovoľuje zverejňovať takéto sumy, ale šlo o menšiu sumu ako 7 000 eur."

Prečo riaditeľ takto krkolomne tají svoje príjmy z našich daní?

Sú také malé, že sa za ne hanbí?

Menej ako vlaňajší nástupný plat 551 € pre lekára žilinskej nemocnice to už hádam nebude, či? ;) 

PS Venované Vande T. a všetkým novinárkam a novinárom, ktorí ma svojou zanietenou OBJEKTíVNOU prácou ušetrujú od používania infožiadostí ;)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Čo by nasledovalo, ak by súd rozpustil Kotlebovu ĽSNS?

Poslanci ĽSNS by o svoj mandát neprišli. Ich stranícka kasa by sa však zrejme vyprázdnila

KOMENTÁRE

Kotlebovci nosia fašistické relikvie do parlamentu

Parlamentný preukaz nezakryje extrémistickú slamu.

DOMOV

Generálny prokurátor navrhol zrušiť Kotlebovu stranu

Najvyšší súd obdržal podnet na rozpustenie ĽSNS.


Už ste čítali?