Prečo riaditeľ žilinskej nemocnice Volák tají svoj plat a odmeny?

Autor: Vanda Rybanská | 11.12.2012 o 12:35 | (upravené 11.12.2012 o 12:54) Karma článku: 12,45 | Prečítané:  2120x

Údajne nezaslúžené platy lekárov vraj dostali nemocnicu na kolená. V nemocnici však nepracujú len lekári. ALe aj riaditeľov spolubojovník ešte z krachujúcej Kežmarskej nemocnice český krízový manažér Tomáš Tvarúžek, hovorkyňa, ... a riaditeľ - chirurg. Médiá milujú platy lekárov, ale zubami-nechtami zamlčujú počty odpracovaných hodín a platy a odmeny riaditeľov, ktorí regulujú príjmy od zdravotných poisťovní a výdavky nemocníc. Tak som vzala do hrsti infozákon, aby som sa na tabu pozrela zoči-voči - bez mediálnych šumov. 

Varovanie:  čítate na vlastné nebezpečie! Blogy tejto autorky boli 3 blogy nazad vyradené z výslnia titulky SME do skrytého zákutia popolušiek. Doteraz nedostala odpoveď na "prečo?" SME teda nenesie žiadnu zodpovednosť za tento text, či? ;)

VEREJNÁ žilinská nemocnica je našťastie - a na rozdiel od sprivatizovaných - "osoba povinná" sama zverejňovať okruh informácií - napr. po "radičovskej" novele už aj zmluvy, objednávky.... Inú množinu info je povinná sprístupniť na požiadanie: napr. podľa §9:

"(3) Povinná osoba sprístupní na účely informovania verejnosti osobné údaje fyzickej osoby, ktoré sú spracúvané v informačnom systéme za podmienok ustanovených osobitným zákonom9) o fyzickej osobe, ktorá je verejným funkcionárom, 16a) ..., 16d) vedúcim zamestnancom vykonávajúcim práce vo verejnom záujme, 16e) vedúcim zamestnancom zamestnávateľa, ktorým je orgán verejnej moci, 16f) nadriadeným v služobnom pomere16g)  Podľa prvej vety sa sprístupňujú osobné údaje v rozsahu

a) titul,
b) meno,
c) priezvisko,
d) funkcia a deň ustanovenia alebo vymenovania do funkcie,
e) pracovné zaradenie a deň začiatku výkonu pracovnej činnosti,
f) miesto výkonu funkcie alebo pracovnej činnosti a orgán, v ktorom túto funkciu alebo činnosť vykonáva,
g) mzda, plat alebo platové pomery a ďalšie finančné náležitosti priznané za výkon funkcie alebo za výkon pracovnej činnosti, ak sú uhrádzané zo štátneho rozpočtu alebo z iného verejného rozpočtu."

Nezaujímajú ma mená, len funkcie a čísla- tak som 5.12.12 požiadala len o sprístupnenie:

"1. výšky mzdy, platu a všetkých finančných náhrad za jednotlivé mesiace počnúc júlom 2010 do decembra 2012 pre riaditeľa Fakultnej nemocnice s poliklinikou v ˇŽiline.
2. mesačného počtu odpracovaných hodín za rovnaké obdobie= júl 2010-december 2012"

Keďže už vieme, že nemocniční lekári sa musia zapisovať do dochádzkových kníh, nepredpokladala som, že s dochádzkou riaditeľa by mohol byť problém.

A teraz sa fakt zasmejete:

nemocnica zastúpená riaditeľom MUDr. Volákom rozhodla, že mi požadované informácie o riaditeľovi MUDr. Volákovi nesprístupní (ani bit!) lebo "požadované informácie ... (1.+2.) považuje FNsP Žilina podľa Pracovného poriadku (PO-32) článok XVII písmeno /h za dôvernú informáciu, ktorú v záujme zamestnávateľa nemožno oznamovať iným osobám."

Myslíte, že mi ten Pracovný poriadok poskytol? Alebo aspoň odcitoval? Kdeže-aj ten je tajný.

Tak sa pýtam - je takýto Pracovný poriadok v súlade so zákonom?

Čo má vyššiu právnu moc: interný poriadok, či zákon?

Načo platíme nemocničných právnikov s takýmito výsledkami práce? Pre koho vlastne pracujú?

A pre koho pracuje takýto riaditeľ?

Jeho tajnostkárstvo je už chronické: aj ako nový riaditeľ MESTSKEJ Kežmarskej nemocnice v r. 2009 tajil nakladanie s verejnými zdrojmi na odmenu predchodcovi:

"Úplne inak vidí situáciu súčasný riaditeľ nemocnice Štefan Volák. Kauzu odmena nazýva nedorozumením pojmov. "Išlo o vyplatenie zákonného nároku, nie o nejakú dobrovoľnú odmenu. Všetko je vyrovnané, bývalý riaditeľ už žiadnu inú odmenu neodstane," povedal. Výšku odmeny spresniť nechcel. "Legislatíva nedovoľuje zverejňovať takéto sumy, ale šlo o menšiu sumu ako 7 000 eur."

Prečo riaditeľ takto krkolomne tají svoje príjmy z našich daní?

Sú také malé, že sa za ne hanbí?

Menej ako vlaňajší nástupný plat 551 € pre lekára žilinskej nemocnice to už hádam nebude, či? ;) 

PS Venované Vande T. a všetkým novinárkam a novinárom, ktorí ma svojou zanietenou OBJEKTíVNOU prácou ušetrujú od používania infožiadostí ;)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Víkendový výber: Kde sú rómske športové talenty dnes

Pravidelná dávka víkendového čítania i tipov na voľné chvíle.


Už ste čítali?