Po čom obec-ania túžia???

Autor: Vanda Rybanská | 29.10.2012 o 14:54 | (upravené 29.10.2012 o 18:42) Karma článku: 12,15 | Prečítané:  607x

Pred parlamentnými voľbami 2010 boli kľúčovými slovami kampane "transparentnosť, slušnosť a spravodlivá justícia", ktoré mala stelesňovať vláda I. Radičovej. V následných voľbách po vianočnej kauze Gorila občania túžili odstaviť od moci aspoň najvybubeníkovanejších škodcov našich verejných financií a záujmov. O čo išlo obec-anom v sobotných doplňovacích voľbách starostov?

Roky som ako občianska aktivistka a neskôr nezávislá obecná poslankyňa bojovala transparentnosťou proti korupcii, rodinkárstvu, plytvaniu NAŠIMI obecnými majetkami (aj na nadhodnotených platoch a odmenách nehodných starostov) a škrteniu poslancov. Spoznala som desiatky spolubojovníkov po celom Slovensku. Vždy sme sa nadreli, niekedy vyhrali, niekedy po dlhých rokoch vyhoreli. Bodaj by nie - opakoval sa model: aktivisti zistili vážne pochybenia vedenia obce - OTVORENE to zverejnili na nezávislom webe, informovali kontrolóra i NKÚ, rozoslali trestné oznámenia a návrhy na priestupkové konania. Informovaní občania boli nabudení na spravodlivý trest pre škodcov. A mesiace šli - a trestu nikde. Väčšina prokurátorov tvrdí, že nemá kompetenciu posudzovať rozhodnutia samosprávy, priestupkové konania končili premlčaním. Takže trest sa zväčša nekonal. Každý "slušný" človek si pomyslel: kde nie je trest, nie je ani vinník. A Čierny Peter tak ostával u aktivistov- veď to oni sa snažili uškodiť nevinnému! Pre slušného aktivistu nie je ľahké žiť s takýmto nespravodlivým biľagom. Niektorí to beznádejne vzdali ešte pred ukončením nekonečných obštrukcií spravodlivého vyšetrovania. A  Justice delayed is justice denied :(
Zblízka a osobne som poznala boj napr. v Zemianskej Oľči (okr. KN). Prešibaný nevzdelaný starosta nemal nič. Ani manželku. Veď z obecnej kasy a štátnych dotácií sa pekne potajomky žilo. Obecné zastupiteľstvá nezvolával. A infožiadosti znepokojených poslancov mu nestáli za odpoveď. Ani následné pokuty v rekordnej výške 6O tisíc € (áno, len za infožiadosti, áno 1,8 MILIÓNA korún - to je tam na dom) ho nevzrušovali. Exekučný príkaz na vlastnú starostovskú mzdu nedal účtovníčke a bolo. Medzinárodná súťaž vo varení gulášu zas zalepila obecanom oči a z aktivistov urobila zlomyseľných nactiutŕhačov. Márne mu poslanci via pro bono VIA IURIS v r. 2010 priekopníckou právnou kľučkou ako prvému v SR odobrali mandát, lebo porušoval zákony a obohacoval sa na úkor obce. Poslanci mali problém vo voľbách obhájiť svoje poslanecká funkcie! Starostu zvolili znovu. Spolu 4 krát! A prišla nútená správa zadĺženej obce. Až keď pár mesiacov po voľbách zhaslo nezaplatené verejné osvetlenie, ľuďom sa rozvidnelo. Chceli ho odvolať referendom. Hrou osudu ich predbehla spravodlivosť- po 9 rokoch bol Ladislav Komjati podmienečne odsúdený za pokračovací zločin neodvedenia dane a poistného s následnou stratou mandátu starostu. Ani svedomie, ani zákon ho nezastavili - v sobotu kandidoval zase.
A nebol sám:
  • starostovi Vrbovky (okr. ) Karolyi Zólyomimu zanikol na jar mandát pre právoplatné odsúdenie za úmyselný trestný čin – šoférovanie napriek predchádzajúcemu zákazu pre prekročenie rýchlosti v obci. To mu podľa platnej legislatívy nebránilo znova kandidovať a prípadne aj byť zvolený.  Tiež kandidoval.
  • Občania Hermanoviec (okr. PRE) si volili starostu z dôvodu vzdania sa funkcie predošlým starostom, ktorý sa verejne priznal k sprenevere obecných peňazí.
  • Starostkou v Holumnici (okr. Kežmarok) bude J. Bjalončíková (nezávislá), Voľby sa tu konali z dôvodu straty mandátu riadne zvoleného starostu Rudolfa Špesa (KDH), ktorého súd odsúdil v konaní o dohode o vine a treste pre pokus prečinu úverového podvodu.
V sobotu 27.10. si celkovo v 27 obciach museli voliť nových starostov. Aj v ďalších obciach predsa zaúradoval Zákon a prišli o starostov pre ich právoplatné odsúdenie za úmyselný trestný čin. A ako využili vytúžený opravák obecania? Posúďte sami: mne sa to číta veľmi ťažko:
  • "Do kresla starostu obce Dobrohošť (okr. DS)  sa vráti Jozef Boráros (nezávislý), ktorý prišiel o funkciu pre problémy so zákonom. Na jar ho súd uznal za vinného z prečinov ublíženia na zdraví a výtržníctva. Získal viac hlasov, ako jeho štyria protikandidáti dohromady. (1 z kandidátov na starostu zaznamenal unikátny výsledok, keď nezískal ani jediný hlas.)
  • Naspäť do funkcie starostky Bellovej Vsi (okr. DS) sa vráti aj Anna Baloghová (nezávislá), ktorú voliči v apríli  po petícii v referende odvolali. (pozn. var: netušíte prečo?)
  • Jozef Boráros už dvakrát prišiel pre problémy so zákonom o miesto starostu obce Dobrohošť (okr. DS). V marci tohto roku Borárosa súd uznal za vinného z prečinov ublíženia na zdraví a výtržníctva, o funkciu tak prišiel. Podobne to bolo aj v roku 2004, vtedy ho súd odsúdil za falšovanie úradnej listiny, nové voľby v sobotu však vyhral.
  • Voľby v Lomničke (okr. Stará Ľubovňa) sa konali z dôvodu straty mandátu riadne zvolenej starostky Márie Oračkovej (41-ročná administratívna pracovníčka, SDĽ), ktorú súd uznal vinnou z prečinu nevyplatenia mzdy a odstupného. Napriek tomu jej voliči opäť dali najvyšší počet hlasov, čím porazila štyroch protikandidátov...
Kde sa stala chyba? Prečo volia certifikovaných škodcov vecí a majetkov verejných? Odsúdili vari súdy nevinných? Alebo v rodinnej sieti voličov rozsudok "vinný" nehrá rolu? Alebo ?
A vynára sa otázka do budúcna: akého vlastne prezidenta budú voliť títo obecania z kandidátov, ktorých nebudú poznať tak zblízka ako svojich trestaných exstarostov?
Venujem statočným bojovníkom zo Zemianskej Oľče.
A aktivistkám a aktivistom, ktorí nezištne pomáhajú svojim zastupiteľom ostať slušnými ...
A statočným novinárom, ktorí odhaľujú pravdu bez ohľadu na politické tričko škodcu - aj keĎ im napísaný článok vydavateľ minulý týždeň nakoniec nepustil ...
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Víkendový výber: Kde sú rómske športové talenty dnes

Pravidelná dávka víkendového čítania i tipov na voľné chvíle.


Už ste čítali?