Po čom obec-ania túžia???

Autor: Vanda Rybanská | 29.10.2012 o 14:54 | (upravené 29.10.2012 o 18:42) Karma článku: 12,15 | Prečítané:  500x

Pred parlamentnými voľbami 2010 boli kľúčovými slovami kampane "transparentnosť, slušnosť a spravodlivá justícia", ktoré mala stelesňovať vláda I. Radičovej. V následných voľbách po vianočnej kauze Gorila občania túžili odstaviť od moci aspoň najvybubeníkovanejších škodcov našich verejných financií a záujmov. O čo išlo obec-anom v sobotných doplňovacích voľbách starostov?

Roky som ako občianska aktivistka a neskôr nezávislá obecná poslankyňa bojovala transparentnosťou proti korupcii, rodinkárstvu, plytvaniu NAŠIMI obecnými majetkami (aj na nadhodnotených platoch a odmenách nehodných starostov) a škrteniu poslancov. Spoznala som desiatky spolubojovníkov po celom Slovensku. Vždy sme sa nadreli, niekedy vyhrali, niekedy po dlhých rokoch vyhoreli. Bodaj by nie - opakoval sa model: aktivisti zistili vážne pochybenia vedenia obce - OTVORENE to zverejnili na nezávislom webe, informovali kontrolóra i NKÚ, rozoslali trestné oznámenia a návrhy na priestupkové konania. Informovaní občania boli nabudení na spravodlivý trest pre škodcov. A mesiace šli - a trestu nikde. Väčšina prokurátorov tvrdí, že nemá kompetenciu posudzovať rozhodnutia samosprávy, priestupkové konania končili premlčaním. Takže trest sa zväčša nekonal. Každý "slušný" človek si pomyslel: kde nie je trest, nie je ani vinník. A Čierny Peter tak ostával u aktivistov- veď to oni sa snažili uškodiť nevinnému! Pre slušného aktivistu nie je ľahké žiť s takýmto nespravodlivým biľagom. Niektorí to beznádejne vzdali ešte pred ukončením nekonečných obštrukcií spravodlivého vyšetrovania. A  Justice delayed is justice denied :(
Zblízka a osobne som poznala boj napr. v Zemianskej Oľči (okr. KN). Prešibaný nevzdelaný starosta nemal nič. Ani manželku. Veď z obecnej kasy a štátnych dotácií sa pekne potajomky žilo. Obecné zastupiteľstvá nezvolával. A infožiadosti znepokojených poslancov mu nestáli za odpoveď. Ani následné pokuty v rekordnej výške 6O tisíc € (áno, len za infožiadosti, áno 1,8 MILIÓNA korún - to je tam na dom) ho nevzrušovali. Exekučný príkaz na vlastnú starostovskú mzdu nedal účtovníčke a bolo. Medzinárodná súťaž vo varení gulášu zas zalepila obecanom oči a z aktivistov urobila zlomyseľných nactiutŕhačov. Márne mu poslanci via pro bono VIA IURIS v r. 2010 priekopníckou právnou kľučkou ako prvému v SR odobrali mandát, lebo porušoval zákony a obohacoval sa na úkor obce. Poslanci mali problém vo voľbách obhájiť svoje poslanecká funkcie! Starostu zvolili znovu. Spolu 4 krát! A prišla nútená správa zadĺženej obce. Až keď pár mesiacov po voľbách zhaslo nezaplatené verejné osvetlenie, ľuďom sa rozvidnelo. Chceli ho odvolať referendom. Hrou osudu ich predbehla spravodlivosť- po 9 rokoch bol Ladislav Komjati podmienečne odsúdený za pokračovací zločin neodvedenia dane a poistného s následnou stratou mandátu starostu. Ani svedomie, ani zákon ho nezastavili - v sobotu kandidoval zase.
A nebol sám:
  • starostovi Vrbovky (okr. ) Karolyi Zólyomimu zanikol na jar mandát pre právoplatné odsúdenie za úmyselný trestný čin – šoférovanie napriek predchádzajúcemu zákazu pre prekročenie rýchlosti v obci. To mu podľa platnej legislatívy nebránilo znova kandidovať a prípadne aj byť zvolený.  Tiež kandidoval.
  • Občania Hermanoviec (okr. PRE) si volili starostu z dôvodu vzdania sa funkcie predošlým starostom, ktorý sa verejne priznal k sprenevere obecných peňazí.
  • Starostkou v Holumnici (okr. Kežmarok) bude J. Bjalončíková (nezávislá), Voľby sa tu konali z dôvodu straty mandátu riadne zvoleného starostu Rudolfa Špesa (KDH), ktorého súd odsúdil v konaní o dohode o vine a treste pre pokus prečinu úverového podvodu.
V sobotu 27.10. si celkovo v 27 obciach museli voliť nových starostov. Aj v ďalších obciach predsa zaúradoval Zákon a prišli o starostov pre ich právoplatné odsúdenie za úmyselný trestný čin. A ako využili vytúžený opravák obecania? Posúďte sami: mne sa to číta veľmi ťažko:
  • "Do kresla starostu obce Dobrohošť (okr. DS)  sa vráti Jozef Boráros (nezávislý), ktorý prišiel o funkciu pre problémy so zákonom. Na jar ho súd uznal za vinného z prečinov ublíženia na zdraví a výtržníctva. Získal viac hlasov, ako jeho štyria protikandidáti dohromady. (1 z kandidátov na starostu zaznamenal unikátny výsledok, keď nezískal ani jediný hlas.)
  • Naspäť do funkcie starostky Bellovej Vsi (okr. DS) sa vráti aj Anna Baloghová (nezávislá), ktorú voliči v apríli  po petícii v referende odvolali. (pozn. var: netušíte prečo?)
  • Jozef Boráros už dvakrát prišiel pre problémy so zákonom o miesto starostu obce Dobrohošť (okr. DS). V marci tohto roku Borárosa súd uznal za vinného z prečinov ublíženia na zdraví a výtržníctva, o funkciu tak prišiel. Podobne to bolo aj v roku 2004, vtedy ho súd odsúdil za falšovanie úradnej listiny, nové voľby v sobotu však vyhral.
  • Voľby v Lomničke (okr. Stará Ľubovňa) sa konali z dôvodu straty mandátu riadne zvolenej starostky Márie Oračkovej (41-ročná administratívna pracovníčka, SDĽ), ktorú súd uznal vinnou z prečinu nevyplatenia mzdy a odstupného. Napriek tomu jej voliči opäť dali najvyšší počet hlasov, čím porazila štyroch protikandidátov...
Kde sa stala chyba? Prečo volia certifikovaných škodcov vecí a majetkov verejných? Odsúdili vari súdy nevinných? Alebo v rodinnej sieti voličov rozsudok "vinný" nehrá rolu? Alebo ?
A vynára sa otázka do budúcna: akého vlastne prezidenta budú voliť títo obecania z kandidátov, ktorých nebudú poznať tak zblízka ako svojich trestaných exstarostov?
Venujem statočným bojovníkom zo Zemianskej Oľče.
A aktivistkám a aktivistom, ktorí nezištne pomáhajú svojim zastupiteľom ostať slušnými ...
A statočným novinárom, ktorí odhaľujú pravdu bez ohľadu na politické tričko škodcu - aj keĎ im napísaný článok vydavateľ minulý týždeň nakoniec nepustil ...
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Čo by nasledovalo, ak by súd rozpustil Kotlebovu ĽSNS?

Poslanci ĽSNS by o svoj mandát neprišli. Ich stranícka kasa by sa však zrejme vyprázdnila

KOMENTÁRE

Kotlebovci nosia fašistické relikvie do parlamentu

Parlamentný preukaz nezakryje extrémistickú slamu.

DOMOV

Generálny prokurátor navrhol zrušiť Kotlebovu stranu

Najvyšší súd obdržal podnet na rozpustenie ĽSNS.


Už ste čítali?