Ako ľudovci volili. Nielen J. Figeľa, PhD. von KDH

Autor: Vanda Rybanská | 19.10.2012 o 23:51 | (upravené 29.10.2012 o 15:52) Karma článku: 7,52 | Prečítané:  1397x

Jedným z prínosov EÚ je robustná sústava kresiel i stoličiek, ktoré sa pravidelne obsadzujú. Nie je ľahké ustrážiť doma hlasovanie 14 poslancov, a nieto v EP stovky inojazyčných! Neboli by to politici, aby si neporadili.

A tak tam máme najväčšiu a vládnu stredo-pravú EPP (Európska ľudová strana), ktorá objíma najväčší počet europoslancov, 13 eurokomisárov, 73 politických strán zo 40 krajín - zo Slovenska: KDH, SDKú, SMK (po 2 europoslanci) . V týchto dňoch sa konal jej kongres a voľby v Bukurešti. Naše médiá nám LEN milostivo oznámili, že jediný slovenský kandidát podpredseda NR SR, predseda KDH Ján Figeľ z KDH nebol zvolený. A žiadne čísla :( Keďže tento spolok posledných 15 rokov oficiálne ovláda EÚ - teda aj nás- pochytila ma zvedavosť ako to v tej EPP chodí. Výsledky môjho pátrania možno poučia aj vás.

Volil sa pokladník a 10 podpredsedov, Slovensko doteraz vo vedení zastúpené nebolo- naopak  ako podpredseda končí a nekandiduje napr. známy maďarský premiér Viktor Orbán. Medzi 14 kandidátmi mal byť napr. český minister Rakúšan Karel Schwarzenberg, predseda vládnych TOP 09.

"Väčšie šance majú veľké krajiny, “ povedal pred voľbou náš dodnes? platený ex-eurokomisár s tým, že menší by sa mali dohodnúť. Figeľ tvrdil, že dôveru a povzbudenia ku kandidatúre mu vyjadrili mnohí partneri, vrátane predsedu EPP Wilfrieda Martensa."

A to už je niečo - veď belgický expremiér W. Martens (76) je expert - zrejme doživotný: predsedom EPP je od r. 1992 - teda dlhšie ako existuje novodobé Slovensko. S  91% hlasmi sa opäť stal predsedom na ďalšie 3 roky. Podľa rumunskej tlače to nie je až také prekvapujúce. Bol jediným kandidátom.

"EPP nie je byrokratická, ale dynamická politická štruktúra" vysvetlil J. Figeľ. No zjavne. Aj generálneho tajomníka si staro-nový predseda vybral staro-nového. Budúcnosť je tiež klasicky jasná: "Môj nový mandát bude čeliť mnohým výzvam, ale predovšetkým bude sústredený na prípravu a spustenie kampane EPP pre eurovoľby v r. 2O14", ZDôRAZNIL belgický politik po znovuzvolení." Politik - je podcenenie, boli to slová štátnika.

O tom ako dopadli "dohody menších" svedčí výsledková listina 10 víťazných podpredsedov:

 1. Anca Boagiu (274 zo 602) - hostiteľské Rumunsko
 2. Lucinda Creighton,
 3. Michel Barnie,
 4. Peter Hintze,
 5. Antonio Tajani,
 6. Johannes Hahnes,
 7. Corien Wortmann Kool,
 8. Mario David,
 9. Jacek Saryusz Wolski- Poľsko?
 10. Tobias Billstrom

Those that ran but were not elected were:

 • Jan Figel (Slovakia) - podporený predsedom Martensom
 • Rumiana Jeleva (Bulgaria) 266 zo 602 - favoritka predsedu Martensa (76)
 • and Giutare Narkeviciute (Lithuania). 

(z nich si možno pamätáte - už bývalú podpredsedníčku EPP - bulharskú exministerku zahraničia Rumjanu Želevu, ktorú ako kandidátku na eurokomisárku výberová komisia "ugrilovala" ako nekompetentnú.  (Bývalí ministri zahraničia sú už zrejme takí ;) Jej súčasná kandidatúra na znovu-podpredsedníčku bola veľkým prekvapením - aj keď na nej trval predseda Martens.)

"...aby rozhodnutia v EÚ boli viac ovplyvňované aj hlasom a záujmami Slovenska, kresťanskej demokracie a stredopravých strán,“ odôvodňoval profesionálny exkomisár  Figeľ svoju nomináciu z KDH. Bohužiaľ, takže najbližšie 3 roky EÚ nebude viac ovplyvňovaná hlasom a záujmami Slovenska, ani kresťanskej demokracie.

Ďalším kandidátom KDH na vysokú reprezentatívnu funkciu je Pavol Hrušovský. Zvolíme ho? Ale to až o rok ...

Dovtedy ešte môžeme pomeditovať, ako je možné, že obyčajný lekár z Vysokej Nízkej, ktorý zďaleka nepoberá apanáž profi-europolitika vyše 11 tisíc €, si práve v týchto dňoch v prestížnom Štrasburgu dokázal získať dôveru 477 hlasov z 519 (= 92% = viac ako Martens) a stať sa podpredsedom Európskej federácie zamestnaných lekárov? Žeby to bolo výsledkami?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Čo by nasledovalo, ak by súd rozpustil Kotlebovu ĽSNS?

Poslanci ĽSNS by o svoj mandát neprišli. Ich stranícka kasa by sa však zrejme vyprázdnila

KOMENTÁRE

Kotlebovci nosia fašistické relikvie do parlamentu

Parlamentný preukaz nezakryje extrémistickú slamu.

DOMOV

Generálny prokurátor navrhol zrušiť Kotlebovu stranu

Najvyšší súd obdržal podnet na rozpustenie ĽSNS.


Už ste čítali?