Ako ľudovci volili. Nielen J. Figeľa, PhD. von KDH

Autor: Vanda Rybanská | 19.10.2012 o 23:51 | (upravené 29.10.2012 o 15:52) Karma článku: 7,52 | Prečítané:  1402x

Jedným z prínosov EÚ je robustná sústava kresiel i stoličiek, ktoré sa pravidelne obsadzujú. Nie je ľahké ustrážiť doma hlasovanie 14 poslancov, a nieto v EP stovky inojazyčných! Neboli by to politici, aby si neporadili.

A tak tam máme najväčšiu a vládnu stredo-pravú EPP (Európska ľudová strana), ktorá objíma najväčší počet europoslancov, 13 eurokomisárov, 73 politických strán zo 40 krajín - zo Slovenska: KDH, SDKú, SMK (po 2 europoslanci) . V týchto dňoch sa konal jej kongres a voľby v Bukurešti. Naše médiá nám LEN milostivo oznámili, že jediný slovenský kandidát podpredseda NR SR, predseda KDH Ján Figeľ z KDH nebol zvolený. A žiadne čísla :( Keďže tento spolok posledných 15 rokov oficiálne ovláda EÚ - teda aj nás- pochytila ma zvedavosť ako to v tej EPP chodí. Výsledky môjho pátrania možno poučia aj vás.

Volil sa pokladník a 10 podpredsedov, Slovensko doteraz vo vedení zastúpené nebolo- naopak  ako podpredseda končí a nekandiduje napr. známy maďarský premiér Viktor Orbán. Medzi 14 kandidátmi mal byť napr. český minister Rakúšan Karel Schwarzenberg, predseda vládnych TOP 09.

"Väčšie šance majú veľké krajiny, “ povedal pred voľbou náš dodnes? platený ex-eurokomisár s tým, že menší by sa mali dohodnúť. Figeľ tvrdil, že dôveru a povzbudenia ku kandidatúre mu vyjadrili mnohí partneri, vrátane predsedu EPP Wilfrieda Martensa."

A to už je niečo - veď belgický expremiér W. Martens (76) je expert - zrejme doživotný: predsedom EPP je od r. 1992 - teda dlhšie ako existuje novodobé Slovensko. S  91% hlasmi sa opäť stal predsedom na ďalšie 3 roky. Podľa rumunskej tlače to nie je až také prekvapujúce. Bol jediným kandidátom.

"EPP nie je byrokratická, ale dynamická politická štruktúra" vysvetlil J. Figeľ. No zjavne. Aj generálneho tajomníka si staro-nový predseda vybral staro-nového. Budúcnosť je tiež klasicky jasná: "Môj nový mandát bude čeliť mnohým výzvam, ale predovšetkým bude sústredený na prípravu a spustenie kampane EPP pre eurovoľby v r. 2O14", ZDôRAZNIL belgický politik po znovuzvolení." Politik - je podcenenie, boli to slová štátnika.

O tom ako dopadli "dohody menších" svedčí výsledková listina 10 víťazných podpredsedov:

 1. Anca Boagiu (274 zo 602) - hostiteľské Rumunsko
 2. Lucinda Creighton,
 3. Michel Barnie,
 4. Peter Hintze,
 5. Antonio Tajani,
 6. Johannes Hahnes,
 7. Corien Wortmann Kool,
 8. Mario David,
 9. Jacek Saryusz Wolski- Poľsko?
 10. Tobias Billstrom

Those that ran but were not elected were:

 • Jan Figel (Slovakia) - podporený predsedom Martensom
 • Rumiana Jeleva (Bulgaria) 266 zo 602 - favoritka predsedu Martensa (76)
 • and Giutare Narkeviciute (Lithuania). 

(z nich si možno pamätáte - už bývalú podpredsedníčku EPP - bulharskú exministerku zahraničia Rumjanu Želevu, ktorú ako kandidátku na eurokomisárku výberová komisia "ugrilovala" ako nekompetentnú.  (Bývalí ministri zahraničia sú už zrejme takí ;) Jej súčasná kandidatúra na znovu-podpredsedníčku bola veľkým prekvapením - aj keď na nej trval predseda Martens.)

"...aby rozhodnutia v EÚ boli viac ovplyvňované aj hlasom a záujmami Slovenska, kresťanskej demokracie a stredopravých strán,“ odôvodňoval profesionálny exkomisár  Figeľ svoju nomináciu z KDH. Bohužiaľ, takže najbližšie 3 roky EÚ nebude viac ovplyvňovaná hlasom a záujmami Slovenska, ani kresťanskej demokracie.

Ďalším kandidátom KDH na vysokú reprezentatívnu funkciu je Pavol Hrušovský. Zvolíme ho? Ale to až o rok ...

Dovtedy ešte môžeme pomeditovať, ako je možné, že obyčajný lekár z Vysokej Nízkej, ktorý zďaleka nepoberá apanáž profi-europolitika vyše 11 tisíc €, si práve v týchto dňoch v prestížnom Štrasburgu dokázal získať dôveru 477 hlasov z 519 (= 92% = viac ako Martens) a stať sa podpredsedom Európskej federácie zamestnaných lekárov? Žeby to bolo výsledkami?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Ešte v marci robil v obleku kliky. Železná vôľa urobila z Jana Třísku Američana

Legendárny herec z Obecnej školy sa už v Česku necítil doma.

SVET

Jeden víťaz a samí porazení. Čo ukázali nemecké voľby

Takmer štvrtina nemeckých voličov hlasovala za extrém.

SVET

Po páde z mosta do Vltavy zomrel český herec Jan Tříska

Okolnosti pádu vyšetruje polícia.


Už ste čítali?