Tajný pakt: Lekári so sestrami!

Autor: Vanda Rybanská | 16.7.2012 o 7:39 | Karma článku: 8,46 | Prečítané:  2059x

Lekári z LOZ sa tým síce netaja, ten vzťah je v Pravde, v sobotu to už prepral aj bulvár. Len intelektuálnym čitateľom mienkotvorného SME je stále neprístupný hlavolam o zblížení úhlavných nepriateľov. Teda: údajných, aby sme boli mediálne in. Ústavný súd pozastavil účinnosť zákona o zvyšovaní platov sestier a v diskusiách to zas vrie: zlí zlí lekári, ktorí si štrajkom vybojovali kráľovské platy teraz nechcú dopriať dobrým sestričkám prilepšenie o smiešnych 24%, ktoré im zlý Fico sľúbil a teraz úlisne zobral...

Ale aké sú fakty?
Rok vyjednávala Lévyovej Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA) s ministrom zdravotníctva Uhliarikom,KDH a predsedom zdravotníckeho výboru Novotným (SDKÚ). Už v rozporuplnom pripomienkovom konaní lekári upozorňovali, že napriek písomným bohorovným ubezpečeniam ministra Uhliarika zákon nie je finančne krytý, že mnohým sestrám ublíži a Lekárske odborové združenie (LOZ) podporilo sestry v boji za spravodlivé navýšenie ich platov.

1.februára v predvečer predčasných volieb parlament schválil zákon o minimálnej mzde sestier v štátnych i neštátnych zariadeniach. V predvolebnej "veľkorysosti" všetkých 140 prítomných poslancov uverilo predkladateľovi vládneho zákona Uhliarikovi, KDH a jeho sekundantovi Novotnému, SDKÚ, mediálne krytým samotnou premiérkou:
ZA hlasovalo: 69 vládnych poslancov SDKÚ, KDH, MOST-HID, OKS

+ 4 Obyčajní

+ 58 opozičných poslancov SMERu

+ 7 zo SNS

+ 2 bezkluboví: teda 74: 66
http://www.nrsr.sk/web/Default.aspx?sid=schodze/hlasovanie/hlasklub&ID=29753

Následne SLovenská lekárska komora (SLK) pod vedením M. Dragulu - ako avizovala - podala podnet na Generálnu prokuratúru o nezákonnosti zvýšenia platu všetkým sestrám (vrátane tých v súkromných ambulanciách) a ich pozitívnej diskriminácii na úkor ostatných zdravotníckych profesií.

Parlamentné voľby vymenili vládu za opozíciu, vymenilo sa vedenie LOZ i SLK a zákon začal platiť 1.4.: všetko kuvikanie lekárov sa do bodky splnilo: zistilo sa, že

  • nie sú financie-zdravotné poisťovne napriek svojim ziskom nechcú preplatiť celé zvýšenie platov,
  • sestry začali prepúšťať,
  • krátiť im úväzky,
  • predefinovávať ich za administratívne sily,
  • príplatky im presunuli do základného platu, takže zvýšenie bolo nulové ...

LOZ sestrám ponúklo svoje právne poradenstvo na ochranu pred tlakom nemocníc...

Generálna prokuratúra si osvojila podnet SLK o neústavnosti zákona o platoch sestier a podnet posunula na Ústavný súd. LOZ podnet GP právne analyzovalo a podporilo sestry, že argumenty proti zvýšeniu ich platov sú nepresvedčivé.

Po vzore LOZ vstali noví bojovníci za práva sestier: Odborové združenie sestier a pôrodných asistentiek (OZSaPA) s predsedom Viliamom Záborským svižne aj pomocou svojho webu www.OZSaPA.eu opäť aktivizuje sestry na celom Slovensku

A posledný klinec pre sestry: 11.7. Ústavný súd šokujúco expresne rozhodol o podnete vlaňajšieho vedenia SLK na generálnu prokuratúru a účinnosť zákona pozastavil do svojho riadneho rozhodnutia (obvykle trvá cca 2 roky).

Takže sestry sa pod vlajkou svojej komory vrátili tam, kde vlani na jar začínali...

Samozrejme sa hľadá vinník krachu sesterskej akcie a najjednoduchšie je hodiť to všetko na zlých lekárov zdskreditovaných médiami už vlani pri hromadných výpovediach. Nedajte sa však oklamať. Tisíce lekárov - prevažne nemocničných - DOBROVOĽNE združených v LOZ už v sobotu 14.7. vydali jednoznačné stanovisko:

  • sestry naďalej podporujú,
  • o nápravu situácie žiadajú vinníkov a kompetentných a dokonca
  • vyzývajú kolegov súkromníkov, aby z 50 milionov z vianočnej rezervy , ktoré aj im ministerstvo zdravotníctva tlačí cez zdravotné poisťovne, džentlmensky vyplatili svojim sestrám, aj keď účinnosť zákona o platoch sestier bola pozastavená.

Veď prečítajte si originál lekárskeho vyhlásenia sami : TU

A zas tie otázky:

Prečo investigatívne a mienkotvorné (aspoň v kauze ab. Bezák-presnejšie Odvolaný ab. Bezák- dovtedy nebol taký zaujímavý) SME doteraz neinformovalo o týchto zásadných skutočnostiach?

Prečo "osvedčený zdravotnícky redaktor" ignoruje vzburu 46 tisíc setier a tisícov spojencov-lekárov a radšej recykluje prázdnu slamu o Mons. Bezákovi?

Všetkým je jasné, že spojenie sestry+lekári je revolúcionosné. Doteraz médiá podľa hesla Rozdeľuj a panuj štvali sestry proti lekárom, aby ich protivládny potenciál stlmili. Ale vláda sa zmenila: zmení sa aj taktika médií? Veď aj reformátorský Health Policy Institute (HPI) v Pravde pripúšťa, že " najväčšia chyba sa stala hneď na začiatku tým, že sa "lekársky" a "sesterský" zákon o platoch vôbec prijali. "Je to predovšetkým zlyhanie bývalej premiérky Ivety Radičovej a exministra zdravotníctva Ivana Uhliarika. V čase, keď už vtedajšia vláda stratila dôveru parlamentu, nemala mandát na prijímanie takých dôležitých rozhodnutí a navyše rokovania s lekármi o nich absolútne nezvládli," zdôraznil."

Aké sú šance sestier na Ústavnom súde? Nejednotnosť sudcov už v prvotných 2 rozhodnutiach (o prijatí podnetu a pozastavení účinnosti zákona) nasvedčuje, že nemalé.

Sestry však už nechcú čakať 2 roky na verdikt ÚS.

V utorok 24.7. zas zaplavia čerňou parlament, vystúpia aj na zdravotníckom výbore.

Situácia ale nie je len čierna! S troškou fantázie, odvahy, chochmesu a šťastia/Božej pomoci môže (ako každá kríza) priniesť mnohé pozitíva, dokonca aj zastaviť účasť Slovenska v trvalom eurovale...

Čo poradil sestrám Ústavný súd, čo by sestry mohli žiadať a čo budú žiadať, dozviete sa čoskoro.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Očkovanie na Slovensku je tak trochu chaos

Prečo sme prestali očkovať Astrou a ako na tom s vakcináciou sme.


Už ste čítali?