Zverejní arcibiskup Bezák dôvody svojho odvolania?

Autor: Vanda Rybanská | 10.7.2012 o 12:09 | (upravené 14.7.2012 o 18:37) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  5505x

Alebo pre zmenu zachová listové tajomstvo svojho listu? Je to v jeho rukách? Arcibiskup Bezák totiž už počas Bohoslužby v trnavskej Katedrále v nedeľu 1.7.2012 zverejnil 2 osobné listy, ktoré jemu adresoval Pápež.

Kto si myslel, že to bola elementárna ľudská neslušnosť, nemusel mať úplnú pravdu. Mohlo to byť aj niečo iné. Skutkom sa zaoberá oficiálne stanovisko vatikánskej nunciatúry. Keďže je verejné a primárne určené na informovanie širokej verejnosti, SME ho doteraz nesprístupnilo, ani necitovalo veľmi dôležité časti. Tak vám ho ponúkam: v plnom znení ho nájdete aj u zdroja- v tlačovej kancelárii KBS:

"Vyhlásenie Apoštolskej nunciatúry na Slovensku v mene Svätej stolice

P:3, 09. 07. 2012 15:00, DOM
Bratislava 9. júla (TK KBS)

Vyhlásenie Apoštolskej nunciatúry na Slovensku v mene Svätej stolice a z jej poverenia na vysvetlenie šíriacich sa mylných informácií ohľadne postupu, ktorý viedol k rozhodnutiu Svätého Otca vo veci trnavského arcibiskupa, J. Ex. Mons. Róberta Bezáka.

Na základe početných podnetov poslaných priamo Svätej stolici kňazmi a veriacimi ohľadom pastoračnej situácie v trnavskej arcidiecéze, Štátny sekretariát Jeho Svätosti poveril Kongregáciu pre klérus pripraviť apoštolskú vizitáciu v tejto partikulárnej Cirkvi s cieľom, aby preskúmala pravdivosť sťažností týkajúcich sa biskupa arcidiecézy J. Ex. Mons. Róberta Bezáka.

Apoštolská vizitácia sa uskutočnila v dňoch od 22. januára do 1. februára 2012 a za apoštolského vizitátora bol menovaný litoměřický biskup z Českej republiky, J. Ex. Mons. Ján Baxant. Výsledky preverovania boli následne apoštolským vizitátorom zaslané na Kongregáciu pre klérus, ktorá sa im v spolupráci so Štátnym sekretariátom a Kongregáciou pre biskupov primerane venovala a pozorne ich preskúmala.

Kongregácia pre biskupov následne oboznámila J. Ex. Mons. Róberta Bezáka s najdôležitejšími bodmi ohľadom jeho osoby a jeho pastoračnej aktivity a požiadala ho, aby ich zvážil a vyjadril k nim svoje stanovisko. Mons. Bezák odpovedal na túto požiadavku listom adresovaným Kongregácii pre biskupov.


Finálne výsledky preverovania spolu so stanoviskom Štátneho sekretariátu a Kongregácie pre klérus boli následne predostreté Svätému Otcovi, aby uskutočnil konečné rozhodnutie. Svätý Otec po pozornom zvážení a modlitbe sa rozhodol požiadať J. Ex. Mons. Róberta Bezáka, aby sa zriekol pastoračného riadenia trnavskej arcidiecézy. Pred zverejnením rozhodnutia Svätého Otca prefekt Kongregácie pre biskupov na žiadosť Mons. Bezáka mu poskytol možnosť osobného stretnutia s ním. Stretnutie sa však neuskutočnilo. Keď Mons. Bezák odmietol podať demisiu, Svätý Otec ho odvolal z pastoračného riadenia arcidiecézy a toto rozhodnutie bolo zverejnené 2. júla 2012.

Pápežské rozhodnutia týkajúce sa menovania alebo odstúpenia z úradu biskupov jednotlivých biskupských sídiel sú Svätou stolicou zverejňované v deň, ktorý bol so zainteresovanou osobou dohodnutý, alebo jej bol stanovený. Svätá stolica preto vyjadruje hlbokú ľútosť nad skutočnosťou, že Mons. Bezák urýchlil zverejnenie tejto správy a tým porušil pápežské tajomstvo.

Apoštolská nunciatúra aj v mene Svätej stolice pozýva veriacich na Slovensku, aby ochotne a v duchu viery prijali rozhodnutie Svätého Otca. Svätý Otec vyjadruje všetkým biskupom, kňazom, diakonom, rehoľníkom a veriacim laikom Slovenska svoju otcovskú blízkosť, aby sa v tejto Svätým Otcom milovanej krajine ešte viac upevnila jednota Cirkvi.
"

Poznámka: tučným som si dovolila zvýrazniť fakty, ktoré mi v článku SME veľmi chýbali a považujem ich za podstané k objektívnemu posúdeniu situácie.

Tiež mi chýba rozumné vysvetlenie, prečo autorka článku M. Tódová - ani nikto z redakcie- nepovažoval za potrebné zverejniť -napr. v ich skvelom vynáleze "Súvisiace články" - link na zdroj stanoviska Vatikánu?

Ak totiž budeme vyhlásenie považovať za pravdivé, k starej novinármi nepoloženej otázke:

  • od koho mal F. Mikloško tieto dôverné informácie?

vyvstávajú napr. otázky:

  • čo odpísal arcibiskup Bezák vo svojom stanovisku k obvineniam?
  • prečo SVOJE stanovisko jednoducho nezverejní?
  • dal ho prečítať aspoň F. Mikloškovi pred spustením celej akcie?
  • prečo Mons. Bezák žiadal o osobné stretnutie s prefektom Kongregácie?
  • prečo sa stretnutie nekonalo, keĎ prefekt možnosť stretnutia poskytol?

a tiež

Takže jedinou odpoveďou, ktorá pohla Slovensko do vzbury (aspoň podľa Die Presse)  pre nás ostáva tzv. 2. veta Mikloškova:

"povedal, že si žiadny  dôvod na odvolanie nevie predstaviť. „Pokladám to za vylúčené.

Verím, že pre naše nezávislé médiá bude tento Mikloškov výrok rovnako inšpirujúci k hodnotiacim komentárom ako nedávno obdobný argument nášho poslanca OĽaNO, že homosexuálov nemôže byť veľa, lebo on pozná len jedného.

A zas sa mi už nezmestí meditácia nad otázkou otázok:

KOMU PROSPIEVA KAUZA BEZÁK?

Lebo "po OVOCÍ ich poznáte" ...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Ešte v marci robil v obleku kliky. Železná vôľa urobila z Jana Třísku Američana

Legendárny herec z Obecnej školy sa už v Česku necítil doma.

SVET

Jeden víťaz a samí porazení. Čo ukázali nemecké voľby

Takmer štvrtina nemeckých voličov hlasovala za extrém.

SVET

Po páde z mosta do Vltavy zomrel český herec Jan Tříska

Okolnosti pádu vyšetruje polícia.


Už ste čítali?