Kto sa bojí 39?

Autor: Vanda Rybanská | 4.3.2012 o 17:37 | (upravené 5.3.2012 o 15:09) Karma článku: 5,14 | Prečítané:  1101x

Dnes sme tu mohli rozoberať tradičný pastiersky list otcov biskupov k sobotňajším voľbám. Ale nemôžeme, lebo nám ho nenapísali :( Tak môžeme meditovať o inom: na improvizovanej tlačovke zmajstrovanej za pár hodín sa v piatok 2.3. v Žiline zišla desiatka najmobilnejších kresťanských reprezentantov kandidátky Obyčajných ľudí a nezávislých osobností. Presilovku nad prítomnými médiami hravo vyhrali. Aj dnes je naša túžba zdieľať s Vami naše vyhlásenie väčšia ako dokázali nasýtiť 2 články v neprintových médiách.  A ani do nich sa nezmestila útla, ale závažná číslovka "39" signatárov. Prečo? Každopádne, prinášam Vám podpultové plné znenie s plným zoznamom, ktoré ťažko niekde nájdete.  Naše posolstvo je pritom stručné: nie je pravda, že s KDS odišli z OĽaNO všetci kresťania. Najmenej 39 ich na kandidátke OĽaNO stále zostalo. Lebo kresťan nepatrí len do kostola. Kresťan by sa nemal báť voliť. Ani kandidovať. Kresťan predsa unesie zodpovednosť. A v sobotu má na výber.

Spoločné vyhlásenie kandidátov hlásiacich sa ku kresťanským hodnotám
na kandidátke Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti.


Vážené dámy a páni novinári, milí hostia, občania, milí priatelia,

Slovensko sa hrdí titulom kresťanskej krajiny. V sčítaniach ľudu sa viac ako 70% z nás hlási k tomu, že vyznáva kresťanské hodnoty, verí v Boha, patrí do cirkvi. Sme slobodnou krajinou, našou výsadou je demokratické zriadenie, ktorého súčasťou je aj rôznorodosť politických strán a hnutí.

My, kandidáti hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti sme sa dnes zišli, aby sme našim voličom ukázali, že kresťania nie sú iba v stranách, ktoré majú kresťanstvo v názve, ale že sú aj na našej kandidátke. Sú to pritom ľudia, ktorí svoju vieru žijú a podľa nej konajú, ktorí sú najskôr kresťanmi, až potom politikmi, poslancami, starostami, učiteľmi. Jediná závislosť, ktorú deklarujú, je závislosť na Bohu, Ježišovi Kristovi a Desatore, ktoré sa snažia aplikovať do svojho života a ktorým sa budú riadiť aj v prípade zvolenia do parlamentu.

Aj kvôli podnetom ľudí, s ktorými sa stretávame, chceme touto cestou povedať, že aj po odchode viacerých hodnotných osobností z našej kandidátky sú na nej stále kresťania, ktorí sa za svoju vieru nehanbia, práve naopak, je pre nich zdrojom ich hodnôt a sily do práce a obetovania sa pre druhých.

Chceme tiež povedať, že nejdeme do politiky preto, aby sme uspokojili svoje ambície. Práve naopak, svoje povolanie do politiky a na túto kandidátku vnímame ako pozvanie od Najvyššieho k práci pre iných. Uvedomujeme si, a dôkazom sú aj súčasné krízy, že správa vecí verejných potrebuje ľudí s hodnotami, ľudí, pre ktorých morálka je ďaleko viac ako peniaze, úspech či sláva. Zároveň si uvedomujeme, že politické pôsobenie nie je jednoduchá vec, že ak to politik myslí vážne, je to predovšetkým obeta pre iných.

Dnes chceme povedať, že aj po voľbách budeme spolupracovať - tí, ktorí sa dostanú do parlamentu s tými, ktorí ostanú vo svojich doterajších zamestnaniach. Uvedomujeme si, že nemôžeme byť expertmi na všetko, a preto podpora poslancov zo strany nezvolených a vzájomná spolupráca je pre nás veľmi dôležitá. Rovnako pre poslancov je dôležité počuť, čo trápi ľudí a mať s nimi neustále spojenie nielen na predvolebných stretnutiach, ale aj po voľbách.

Medzi nami sú katolíci aj protestanti. Toto však ani zďaleka nie je dôvod, pre ktorý by medzi nami boli rozpory. Práve naopak, vzájomným spoznávaním sa a rešpektovaním sa navzájom obohacujeme a posúvame sa.

Jedným z našich snov je spolupráca kresťanov bez ohľadu na príslušnosť k tej ktorej denominácii, ale aj bez ohľadu na to, ku ktorej strane, hnutiu patríme. Sme presvedčení, že takáto spolupráca aj na parlamentnej úrovni je veľmi potrebná a môže viesť k tvorivému dialógu, vzájomnému obohacovaniu sa a šíreniu dobra v našej krajine aj za jej hranicami.

Sme teda tu, kandidáti Obyčajných ľudí a nezávislých osobností, aby sme ľuďom dali možnosť voliť na našej kandidátke kresťanov, ktorí sú nimi nielen podľa mena, ale najmä podľa svojich životov. Vyzývame týmto všetkých, aby išli voliť. Či budú voliť toho či iného kandidáta, najmä nech volia charakterných a čestných ľudí. Je to naša povinnosť ako kresťanov aj ako občanov tejto krajiny.

V Žiline 2. marca 2012


Pod toto vyhlásenie sa podpisujú: (abecedne)

Ľubomír Bechný

Katarína Ďurčanská

Jaroslav Džunko

Mária Fábianová

Vladimír Falat

Martin Fecko

Anton Frič

Ľubica Gurišová

Peter Halušťok

Alojz Hlina

Ivan Hrdlička

Erika Jurinová

Marek Kažimír

Radomír Kizek

Jozef Komár

Ján Košturiak

Tomáš Kováčik

Štefan Kuffa

Milan Kuriak

Vladimír Leško

Igor Matovič

Štefan Mesaroš

Helena Mezenská

Anton Mihálik

Milan Murin

Albert Otruba

Ján Podhájecký

Mária Ritomská

Vanda Rybanská

Ľudmila Seppová

Cecília Sinajová

Rastislav Sitár

Anna Schlosserová

Milan Stripaj

Branislav Škripek

Benedikt Trnovec

Richard Vašečka

Tibor Veselý

Iveta Záremská

----------------------

zvýraznené: var

Ešte podrobnejší obraz o našich kresťanských postojoch iniciatívne zhromaždilo saleziánske Vydavateľstvo Don Bosco pre aktuálnu motivačnú publikáciu Kresťan a voľby.

Názory jednotlivých kandidátov OĽaNO:

-----------------------

Vzhľadom na to, že s číslom 37 kandidujem ako nezávislá na kandidátke hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti, považujem za dôležité upozorniť, že citované Vyhlásenie a blog vyjadruje môj osobný postoj, a preto môže, ale nemusí byť v súlade s postojmi iných ľudí na našej občianskej kandidátke. V mnohých a hlavne zásadných názoroch sa všetci na kandidátke zhodujeme, sú však názory, v ktorých odmietame hrať falošnú hru na názorovú jednotu a otvorene priznávame aj názory rozličné. Túto skutočnosť však nepovažujeme za niečo, čo nás rozdeľuje, ale skôr za niečo, čo nás vzájomne obohacuje pri hľadaní cesty k pravde.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Víkendový výber: Kde sú rómske športové talenty dnes

Pravidelná dávka víkendového čítania i tipov na voľné chvíle.


Už ste čítali?