Ako minister Uhliarik "zachránil" nemocnice

Autor: Vanda Rybanská | 2.3.2012 o 12:19 | Karma článku: 6,41 | Prečítané:  1385x

Vlaňajšia razantná vzbura lekárov zmenila mnohých a mnohé. Lekári boli  častovaní najhnusnejšími nadávkami a nezmyselne obviňovaní dokonca z predražených nákupov prístrojov a liekov pre nemocnice. Svojou vytrvalosťou LOZ prinútilo vládu 3.12. podpísať Memorandum o úprave pomerov v zdravotníctve, ktoré malo o.i. zastaviť  aj "nehorázne" a krachonosné plytvanie v nemocniciach:

"3.2 Vláda sa zaväzuje zabezpečiť transparentné a verejne kontrolovateľné fungovanie zdravotníckych zariadení v systéme štátnych príspevkových organizácií. Ministerstvo zdravotníctva SR pripraví príkaz ministra pre riaditeľov nemocníc, ktorým boli pridelené finančné prostriedky na finančnú stabilizáciu zo štátnych finančných aktív v súvislosti s transformáciou nemocníc na štátne akciové spoločnosti, na základe ktorého sa s účinnosťou od 1.1.2012 sprísnia podmienky hospodárenia s cieľom efektívnejšieho a transparentnejšieho chodu nemocníc."

Minister Uhliarik predmetný príkaz pre 34 príspevkových zariadení vydal ešte pred Vianocami. A to je asi koniec dobrých správ o záchrane nemocníc.

Zo sľúbeného  príkazu na transparentné a efektívne hospodárenie zrazu ostal len príkaz "na zabezpečenie vyrovnaného hospodárenia". Kľúčový a najčastejší výraz 2,5-stranového dokumentu je "splnomocnenec ministra pre ekonomiku zdravotníckych zariadení" =SMEZZ - ten bude totiž dostávať od riaditeľov kopu nových výkazov a plánov.

Okrem toho nemocnice budú musieť odteraz na ministrov príkaz dodržiavať zákony! Pri nakladaní s majetkom zákon 278/1993, 266/2003, rozpočet budú pripravovať podľa metodiky MZ SR. Chúďatá nemocnice, ako mohli doteraz vôbec fungovať bez tohto skvelého príkazu? Niet divu, že bez neho sa sebazničujúco zadlžovali. Ešte šťastie, že minister im konečne vysvetlil ako sa gazduje!

Vrcholom protikorupčného prístupu má byť zrejme "inovované" obstarávanie: "do 10.000 € sa môže realizovať na základe rozhodnutia štatutára"- takže nič nové- žiadne sprísnenie procesu a skoncovanie s pofidérnymi telefonickými prieskumami trhu. "Ak predpokladaná hodnota predmetu zákazky je nad 10.000 €, je potrebné vyžiadať si súhlas MZ SR prostredníctvom" - už viete koho - SMEZZ. Ako následne MZ zabezpečí transparentnosť a efektivitu obstarávania- to samozrejme v príkaze riaditeľom nie je. Či to je v inom dokumente, neviem. Ale zlé internetové jazyky tvrdia, že aj tak platí zákaz výmeny vypadávajúcich okien, či zatekajúcej strechy, takže zákazok nad 10 tisíc asi aj tak nebude veľa...

Porušenie Príkazu bude považované za závažné porušenie pracovnej disciplíny a budú vyvodené príslušné sankcie. Vyvstáva niekoľko otázok: kto je zodpovedný za doterajšie údajne "nehorázne plytvanie" v nemocniciach, ktoré ich údajne dohnalo k fatálnej zadĺženosti? Koľkí ministrom Uhliarikom vymenovaní nezodpovední riaditelia boli za takéto likvidačné hospodárenie braní na zodpovednosť a koľkých minister z funkcie odvolal alebo inak potrestal? Alebo žeby "plytvajúci" riaditelia neboli tým skutočným dôvodom krachovania nemocníc?

Dobrou správou má byť, že už vyše 2 mesiace platí prevratný Uhliarikov príkaz k vyrovnanému hospodáreniu nemocníc. Je to dostatočne dlhé obdobie, aby stohy nových tabuliek mohli byť vyhodnotené. Bohužiaľ, zatiaľ som nepočula o tlačovke, kde by minister Uhliarik prezentoval úspory dosiahnuté vďaka jeho "novým opatreniam" a počet takto zachránených nemocníc. Žeby prínos Príkazu nestál za reč? Alebo sa minister Uhliarik nestíha ani pochváliť, lebo je vyťažený kritizovaním lekárskych protikorupčných opatrení?

Verím, že profesionálni novinári nám čoskoro prinesú názory odborných mimovládok aj na kvalitu ministrovho Príkazu a jeho prínos pre nemocnice za uplynulé 2 mesiace. Ich prvou úlohou však bude Príkaz nájsť.

Dovtedy môžeme meditovať nad vyhlásením predsedu KDH: "Minister zdravotnictva Ivan Uhliarik (KDH) by si zasluzil ocenenie za odvahu, s ktorou sa pustil do riesenia problemov vo svojom rezorte". O Uhliarikovych výsledkoch za 20 mesiacov je totiž škoda/nebezpečné hovoriť. Je skutočne ľúbezné, že údajná "odvaha" mu u KDH vyniesla bezpečné 5. miesto na kandidátke v nadchádzajúcich parlamentných voľbách.

-------------

Vzhľadom na to, že kandidujem ako nezávislá na kandidátke hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti, považujem za dôležité upozorniť, že tento blog vyjadruje môj osobný postoj, a preto môže, ale nemusí byť v súlade s postojmi iných ľudí na našej občianskej kandidátke. V mnohých a hlavne zásadných názoroch sa všetci na kandidátke zhodujeme, sú však názory, v ktorých odmietame hrať falošnú hru na názorovú jednotu a otvorene priznávame aj názory rozličné. Túto skutočnosť však nepovažujeme za niečo, čo nás rozdeľuje, ale skôr za niečo, čo nás vzájomne obohacuje pri hľadaní cesty k pravde.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Očkovanie na Slovensku je tak trochu chaos

Prečo sme prestali očkovať Astrou a ako na tom s vakcináciou sme.


Už ste čítali?