Zuzka, neklamala som. Je to 2.077

Autor: Vanda Rybanská | 17.2.2012 o 22:41 | (upravené 18.2.2012 o 12:27) Karma článku: 9,17 | Prečítané:  1334x

Zuzka je sebavedomá mladá žena, študentka, ktorá sa včera večer prišla do bratislavskej Mlynskej doliny pozrieť na Igora Matoviča alebo jeho Obyčajných ľudí a nezávislé osobnosti. Bolo nás za mikrofónom sedem a mohla by som byť jej mamou. Aj tak ma odvážne pred plnou sálou obvinila, že som prišla nepripravená, lebo plat poslaneckého asistenta v NR SR zďaleka nie je vyše 2 tisíc € ako som tvrdila.

Celé sa to zbehlo v diskusii. Milo ma prekvapilo, že študenti dávali otázky celkom na telo. Zaujímali sa, či s nimi mienime komunikovať aj po voľbách. Je to moja obľúbená téma - sama už roky aktívne oslovujem poslancov a mám pestrú zbierku skúseností s nimi.

Najviac ma hnevá, keď sa mi e-mail vráti ako nedoručiteľný, lebo pán poslanec má plný mailbox. Ešte viac ma napajedilo, keď nám kamarát-poslanec na aktivistickom školení dobromyseľne radil, nech poslancom nevypisujeme, lebo to aj tak nečítajú. Tak mi napadlo: a načo vám teda, milí páni poslanci, platíme asistentov podľa Vášho výberu? A nie lacných?

Keď som sa s najbližšími radila, či prijať kandidatúru do parlamentu, moje ostrieľané spolubojovníčky mali hneď jasno, ako mi urobia kampaň a ako sa presťahujú do Bratislavy, aby mi mohli robiť asistentky. Nechcela som ich zavádzať, že ich všetky uživím, tak som si išla overiť, o akú sumu vlastne ide. Bolo to 2.077 € mesačne! Koľké inteligentné mamičky, ktoré som spoznala v detskej nemocnici, by boli vďačné za 500 €! Ale vo svojej dedine sú nútené robiť v škôlke alebo šičky za 350 €. Často ako jediné živiteľky rodiny.

Takže to číslo sa mi veľmi vrylo do pamäti, preto som ho prirodzene použila aj v diskusii na ilustráciu poslaneckých možností. Zuzkino obvinenie, že som si mala najprv naštudovať tú sumu, keď už chcem o nej verejne hovoriť, ma nepotešilo. Trvala som na svojom, ale predsa som si to dnes doma overila:

Zuzka,

neviem ako inak Ťa nájsť a osloviť, ako zároveň obnoviť krehkú dôveru študentov, ktorí nás včera stretli prvý a zrejme posledný raz a možno odišli zneistení Tvojím krivým obvinením. Tak posielam túto správu v blogu s nádejou, že bude zas o kúsoček pravdy viac svete: tu to máš písomne- maximálna suma mesačnej odmeny pre asistenta je naozaj 2.077 €

Pre ostatných môže byť celkom zaujímavé porovnať, ako s tou sumou jednotliví poslanci a poslankyne naložili.

A zase som nechtiac zobudila ďalšie otázky:

  • načo sú vlastne poslancom asistenti?
  • ako sekretárky?
  • ako poradcovia?
  • je správne platiť asistenta aj poslankyniam/poslancom, ktorí okrem zákonodarstva "stíhajú" ešte funkciu starostu, či primátora s ďalším pomocným ansámblom?
  • má mať občan právo na odpoveď od svojho poslanca?
  • a kto je vlastne jeho poslanec, na ktorého sa môže obrátiť?
  • ...

Takže to vyzerá ešte na pár ďalších úvah ...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Čo by nasledovalo, ak by súd rozpustil Kotlebovu ĽSNS?

Poslanci ĽSNS by o svoj mandát neprišli. Ich stranícka kasa by sa však zrejme vyprázdnila

KOMENTÁRE

Kotlebovci nosia fašistické relikvie do parlamentu

Parlamentný preukaz nezakryje extrémistickú slamu.

DOMOV

Generálny prokurátor navrhol zrušiť Kotlebovu stranu

Najvyšší súd obdržal podnet na rozpustenie ĽSNS.


Už ste čítali?